С увеличаване популярността на шахмата нарасна и значението на подходящи форми в учебно-тренировъчния процес. Както е известно, шахматът е спорт, но се използва успешно и като педагогически инструмент. Далеч не всички могат, а и далеч не всички имат желанието и готовността да поемат по пътя на високите спортни постижения.
По своята същност шахматните лагери са универсално средство, което, при правилно прилагане, може да се използва и за едните, и за другите деца – със съответните ползи. Лагерите са подходящи за деца от 5 до 15 годишна възраст, трениращи шахмат в групова, индивидуална или смесена форма. Те трябва да бъдат разглеждани като част от цялостната подготовка на младите шахматисти, а не като самоцелно мероприятие.
Лагерите подпомагат развитието в няколко направления, без този списък да е изчерпателен:
- Чисто шахматни знания и умения. Лекционният курс, съчетан с игрови форми от треньори за различните нива, повишава шахматните способности.
- Физическа издържливост и добра кондиция. Това се постига чрез занимания с различни видове спорт в допълнение на т.1. Тъй като подготовката и самите партии по време на шахматен турнир са доста продължителни, тези качества са от голямо значение за укрепването на детския организъм, а и за създаване на навици за спорт като начин на живот и на правилно дозиране на умствени с физически натоварвания.
- Социализация на младите шахматисти. Шахматът е индивидуален спорт и индивидуалната подготовка само и единствено в посока чисто шахматни умения може да се отрази негативно на психиката на деца в ранна възраст. Колективните занимания дават възможност да се преодолеят евентуални негативни ефекти в тази насока. Важно значение, паралелно с груповия характер на заниманията, има индивидуалният подход, особено по отношение на деца с желание и потенциал за по-високи спортни резултати, без това да ощетява онези, за които шахматът е средство, а не цел. А по този начин може и за някои от тях той да се превърне в нещо повече, благодарение на примера на водещите сред тях. Такъв пример бе Nikola Kanov, който започна пътя си към високите спортни постижения именно от такива лагери, а днес, на 16-годишна възраст, е трети от последното първенство на България за мъже.
Участието в шахматни лагери е уникално изживяване за децата, едновременно и полезно, и приятно. Благодарим на всички, които се включиха в лагера на Chess Club Elit и Детски образователен център ЕЛИТ през настоящата година. Вярваме, че са останали удовлетворени и че успехите са пред тях – и в шахмата, и в учението!
Подкрепата на НСА „Васил Левски“, София/National Sports Academy „Vassil Levski“, Bulgaria е от решаващо значение за провеждането на тези шахматни лагери за поредна година. Благодарни сме и ще разчитаме на нея и в бъдеще, за да можем заедно да бъдем полезни за децата на България!